Vicdani retçi bedelli askerlik yapar mı?

Sevgili günlük,

Tahmin ediyorsundur; askere gitmeyeceğimi, vicdani retçi olduğumu söylediğim hemen herkes, bununla ilgili konuşurken bedelli askerliği konu ediyor mutlaka. “Bedelli yapacak mısın peki”, “Böyle bir fırsat varken, değerlendir bence, kurtul”, “Peki 21 gün olmasaydı yapar mıydın” gibi soruları, önerileri çok duydum. Kendimce konuya nasıl yaklaştığımı açıklamaya çalışayım.

Bedelli askerlik, askere gitmemenin bir yöntemi, evet. Savaşsız bir dünya idealinde (kimilerine göre rüyasında) asıl olan da askere gitmemek bence; bu da tamam. Dolayısıyla ‘Savaşın insan kaynağını kurutma’nın esas olduğu bakış açısıyla, bedelli askerliği kullanılabilir bir yöntem olarak görüyorum. Ama çok fazla sorun barındıran bir yöntem…

Vicdani ret ile hiçbir şekilde bağdaşmadığını düşünüyorum en başta. Vicdani retçi olmak, ordunun varlığına karşı çıkan, ona hizmet etmeyi reddeden bir duruş. Askerlik hizmeti yerine para ödemek ise, ordunun meşruluğunu tanıyarak, doğrudan kaynağını beslemek anlamına geliyor bana göre. ‘Sen bir kuruş bile vermedin mi ordu için’ diye soracaksın belki de sevgili günlük. Sigortalı olarak çalışıp para kazanan, KDV ödeyerek alışveriş yapan her insan gibi, elbette bir kuruştan fazlasını da vermişimdir; ama bu iki ‘ödeme’nin birbiriyle kıyaslanabilir olduğunu düşünmüyorum kesinlikle.

Parasını ödeyerek askere gitmemek, aynı zamanda adaletsiz bir davranış. “Parası olan yırtsın, olmayan derdini çeksin” demek. Parası olanın, askerlikle ilgili kaçındığı ne varsa, onları parası olmayana müstahak görmesi… değil belki, o kadar değil. Ama yine de ‘karanlık tarafa’ bir adım yaklaşmak sanki.

(Benzer bir adaletsizlik eleştirisini aslında vicdani ret için de yapabilirsin aslında. Nasıl ki parası (maddi birikimi) olan değil, fakir olan ateşe atılıyor bedelli askerlik söz konusu olduğunda; diyebilirsin ki vicdani ret söz konusu olduğunda da bilgi birikimi olan, vicdani reddin aslında hakkı olduğunu bilen paçayı kurtarıyor askerlikten. Bu eleştiriyi yalnızca lisedeki felsefe öğretmenimin yaptığına tanık oldum bugüne kadar. Belki sana biraz zorlama görünecek bu iki eleştiri arasında kurduğum benzerlik. Ama bu ülkede içine doğabileceğimiz sosyoekonomik koşulların arasındaki uçurumları düşününce çok da mantıksız bir eleştiri değil bence. Zaman zaman üzerine düşündüğüm bir bakış açısı olduğu için not düşmek istedim.)

Biliyorsun sevgili günlük, savaşlarda önce çocuklar ölür, yoksul çocuklar…

Vicdani retçi bedelli askerlik yapar mı?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s