İkinci GBT

Sevgili günlük,

4 Eylül Salı günü akşam saatlerinde ikinci kez GBT’ye girdim.

İşten çıktıktan sonra arkadaşlarımla buluşmak üzere Karaköy’den motorla Üsküdar’a gittim. İndiğim iskelenin çıkışında bekleyen polislerin uzağından geçmeyi başardım, ama biraz ileride bekleyen başka bir gruba takıldım. Bakaya olduğum tespit edildikten sonra vicdani retçi olduğum için askere gitmeyeceğimi, tutanağı imzalamaktan imtina etmek istediğimi söyledim. Benimle ilgilenen iki memurdan daha yaşlı olanı, bu söylediklerimin ardından kimlik kartıma baktı ve gerçekten incelermiş gibi yaparak “Burada ne yazıyor? Türkiye Cumhuriyeti yazmıyor mu?” diye sordu. Birazcık sohbet etmek istediğini belli etti anlayacağın.

Tutanak almak üzere yakındaki Turyol bürosuna doğru yürürken (ortalık yerde dururken ellerinde ya da ceplerinde taşımamak için oraya bırakmışlar sanırım), askerlik yapmanın her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı erkeğin anayasal görevi olup olmadığına dair ikimizin de ikişer üçer cümle sarf ettiği nitelikli bir tartışma yaptık. Aşağı yukarı şöyleydi:

– Bizim bildiğimiz, askerlik yapmak, her Türk erkeğinin anayasal görevidir.

– Her Türk erkeğinin askerlik yapması gerektiği anayasada yazmıyor. Anayasada din ve vicdan özgürlüğü var.

– Sen hukukçu musun?

– Hayır, değilim.

(Belki ben de Serkan Köybaşı’nın şuradaki makalesinin çıktısını yanımda taşımalı ve tutanağa karşılık polislere takdim etmeliyim).

ikinci-tutanak-040920181

İlk tutanak hazırlandıktan sonra imza atmak istemediğimi yineledim. Ama baktım ki ikna edemeyeceğim, vicdani retçi olduğumu not düşerek imzalamak istediğimi söyledim. “Daha fazla uğraşmayalım” edasıyla kabul ettiler. Yukarıdaki fotoğrafta görebileceğin gibi “Vicdani ret beyanımla birlikte imzalıyorum.” yazdım ve imzaladım. Gülme sevgili günlük, o anda aklıma bu ifade geldi, ne yapayım. Polislerde kalan tutanağın en alt kısmında, burada gördüğünden farklı olarak, bana yazdırdıkları “Bir nüshasını elden teslim aldım” cümlesi ve imzam vardı.

Not: Yazdığım dilekçelere hâlâ yanıt gelmedi. Gelmeyecek herhalde.

İkinci GBT” için 3 yorum

  1. Sanki ülkede bir anayasa varmış gibi bir de “anayasal görevlerden” bahsetmiyorlar mı… anayasal görevler yerli yerinde duruyor (ki o da doğru değil, makalede yazmıştım :)) ama ne anayasal hak ve ozgurlukler ne de anayasal kuvvetler ayrılığı vs. kimsenin umrunda değil. Yersen.

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s