İkinci yıl dönümü

Sevgili günlük,

Geçen 1 Temmuz’daki yıl dönümü kutlamasından sonra yalnızca bir kez, Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğumda yazmışım sana. Çok açmışız arayı, ama pek dişe dokunur bir gelişme olmadı, ondan yazmadım. Umarım darılmamışsındır bana.

Geçtiğimiz Şubat ayının sonlarında, Anayasa Mahkemesi’ne başvururken talep ettiğimiz tedbirin reddedildiğine dair yazı geldi. Yeni, alışılmadık bir karar değil bu. Başvurunun sonucuyla ilgili olacak bir etken de değil, çoook uzun zaman alacak muhtemelen başvurunun sonuçlanması, o konuda bir değişiklik yok yani.

Bu tebliğin öncesinde de sonrasında da GBT’lere girmeye devam ettim tabii ki. Aşağıda görebileceğin üzere sevgili günlük, tutanakların üzerinde hâlâ “1111 sayılı Askerlik Kanunu gereği” yazıyor. Haziran 2019’da 7179 sayılı Askeralma Kanunu yürürlüğe girmişti, belki hatırlarsın. Bu kanunun 63. maddesinin birinci fıkrası diyor ki:

21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanunu ile 16/6/1927 tarihli ve 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır.

Bana eğlence kaynağı oldu bu durum. Tutanağı imzaladıktan sonra “Bu 1111 sayılı kanun yürürlükten kalktı yalnız, biliyorsunuz değil mi?” diye soruyorum polis memurlarına. “Nasıl yani” ile “Biz onu düzeltiriz sonra” arasında değişen yanıtlar alıyorum. Kanun değişikliğinden kimsenin haberi yok tahmin edebileceğin üzere.

Evet, gözünden kaçmadı, artık tutanakları imzalamamak ya da not düşerek imzalamak için diretmiyorum. Gereksiz yere stres yaratan bir zaman kaybı olduğuna karar verdim. İmzalamamaktaki amacım, bir gün mahkemede konusu açıldığında eylemimde samimi olduğumu, vicdani reddimle ilgili şu ana kadar devlet otoritesi ile karşı karşıya geldiğim tek ortam olan GBT’lerde de bu eylemimi sürdürdüğümü belgeleyebilmekti. Bunu sağlayabilecek kadar imzadan imtina ettiğimi, artık neden imzaladığımı anlatabilecek kadar da gereksiz öğütlere maruz kaldığımı düşünüyorum. Yukarıda anlattığım gibi kanun falan bilen de pek yok aralarında, kiminle neyi tartışayım hâl böyleyken.

Geçtiğimiz yıl Şubat’ta verilen idari para cezasından başka bir ceza gelmedi. Henüz hakkımda ceza davası açılmış da değil, sevgili günlük. COVID-19 salgını nedeniyle sıklığı oldukça azalan GBT’lerle devam ediyorum hayatıma.

Geçen yılki gibi istatistikli, hesaplaşmalı, coşkulu olmadı bu yıldönümü yazısı, idare et. Öyle sanıyorum ki yine uzun bir süre sonra tekrar görüşmek üzere.

Yazı yayınlandıktan sonra gelen grafik: Bu kadar istatistiksizliğe gönlüm razı gelmedi sevgili günlük. Aşağıya sana yazdığım yazıların sıklığındaki düşüşün grafiğini bırakıyorum. Değerler, toplam yazı sayısının, ay cinsinden günlüğün açık kaldığı süreye bölünmesiyle elde edilen ortalamayı ifade ediyor. Aylar geçip de yazılar artmayınca böyle olmuş.

İkinci yıl dönümü” için 2 yorum

 1. Merhabalar, ne yaptınız var mı bir gelişme? Sizi takip ediyorum güncellemiyorsunuz? Askere gitmediniz değil mi?

  Beğen

  1. Merhabalar. Bu sıralar güncelleme yapmıyorum, çünkü ara sıra girdiğim GBT’ler dışında bir gelişme yok. Askere gitmedim tabii.
   Takip ettiğiniz için teşekkür ederim!

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s