Bir hafta, iki GBT

Sevgili günlük,

İkinci tutanağın tutulmasının üzerinden henüz 15 gün geçmemişken, 15 Eylül Cumartesi gecesi saat 23.30 civarında, Küçükyalı metro istasyonundan çıkmış, ailemin evine doğru yürürken iki ‘bekçi’ye (hani şu geceleri devriye gezen, kahverengi üniformalı polisler) denk geldim. Biraz şanssızım galiba; o saatte o sokaktan kaç kişi geçiyor da polisle karşılaşıyor acaba… Memur beyler bakaya olduğumu söylediler, ben de 4 Eylül tarihli tutanağımı gösterdim kendilerine. Tutanağı verdiğim memur, üzerindeki tarihe bakıp küçük bir hesap yaptıktan sonra tutanağı bana geri verdi, yoluma devam ettim.

Dün, yani 21 Eylül Cuma günü işten çıktıktan sonra Şişhane metro istasyonuna inerken, bakaya kaldıktan sonra dördüncü kez GBT’ye girdim. 4 Eylül tarihli tutanağımı gösterip acelem olduğunu söyledim, belki bir güzellik yaparlar diye, ama olmadı. Birlikte turnikelerin olduğu kattaki kontrol odasının oraya gittik; arkada bir oda daha varmış, boş tutanaklar oradaydı. Polislerin (ya da özel güvenlik görevlilerinin) sıkça kullandığı bir oda olsa gerek; duvardaki mantar panoda güvenlik kameralarından alınmış bir iki ‘şüpheli’ fotoğrafı vardı sanırım, birisinin üzerinde “Grafiticiler” yazıyordu.

Yolda vicdani retçi olduğumu konuştuk, tabii ki bedelli yapmam önerildi. İki memurdan birisi vicdani reddin Türkiye’de yasalaşmış bir hak olduğunu sanıyormuş ki, “Başvuru yaptın mı peki bunun için,” diye sordu. Bu soruyu soran memur daha sonra tutanağı hazırlarken, diğeri neden böyle bir görüşü benimsediğimi sorduğunda sohbetimizi biraz uzatma fırsatı bulduk.

Bu kez, imzalarken vicdani retçi olduğumu not düşmeyi istediğimi belirttim önce. Kabul eder gibi oldular, sonra etmediler; resmi bir evrak üzerine not düşemezmişim. O zaman imzadan imtina etmek istediğimi söyledim, onu hemen kabul ettiler. Sonuçta aşağıdaki tutanağı hazırlayıp bana verdiler. Neden imza atmak istemediğimi de açıkladım, bana eylemimdeki tutarlılığı belgeleme imkânı sağlayacağından bahsettim. Sabırla dinlediler, sağ olsunlar, herhangi bir yorum yapmadılar.

ucuncu-tutanak-21092018

Bakaya olduğum 1 Temmuz’un üzerinden üç ay geçmemişken dördüncü kez GBT’ye girmiş oldum böylece. Bunlardan birisi metronun hemen çıkışında, birisi motor iskelesinde, birisi metro çıkışına çok yakın bir noktada, sonuncusu ise metro girişinde oldu. Henüz metrolardan korkmuyorum.

Bir hafta, iki GBT” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s